Facebook ile Pazarlama Taktikleri

No Comments

Facebook ile pazarlama ağınızı genişletmek için özgün yollar mı arıyorsunuz? Facebook hala popülerliğini korumakta ve çevrim içi pazarlama anlamında önemini her geçen gün arttırmaktadır. Günün yazısında facebook ile nasıl aktif pazarlama yapılır bunu ele alacağız.

1: Anında izlenebilir videolar pazarlama açısından daha etkili olmaktadır.

Facebook ile pazarlama faaliyeti ile ilgili ilk tavsiyemiz facebook sayfalarında ürün satan ve/veya bir ürüne dair bilgi ve/veya hizmet verenler için olacaktır.

Kendi sitelerinde mutlaka Like (beğen) düğmesini eklemeleri ve video ve/veya resimlerini ekleyebilecekleri bir yapı oluşturmalarıdır. Bu bakımdan şirketler daha fazla kişiye ulaşabilme adına bu tekniği mutlaka kullanmalıdır. Açıklamak gerekirse; eğer kullanıcı sizin kendi kişisel sitenizde bir ürünü veya servisi beğendiği zaman, bu işlemi facebook sayfasında, zaman tüneline eklenmekte ve o kullanıcının arkadaşları da sitenizden haberdar olabilmektedir.

Yapmış olduğunuz işlem (beğenme) aşağıda yer alan örnekte ki gibi facebook kişisel sayfanıza eklenmektedir. Başlık, açıklama ve resim ile arkadaşlarınız da takip edebilmektedir. Bu konuda işin cazip kısmı video paylaşımı ile ilgili olup ürün ile ilgili videonuz var ise daha fazla kişiye daha fazla görsel araç ile ulaşabilmektesiniz.

Konuyu bir de şu yönden ele alırsak sitenizde bir ürün veya servisi beğenen kullanıcılar sadece resim ile karşı karşıya kalmamakta video bağlantısı ile görsel şölen sunmaktadır. Daha fazla müşteri kazanımı sunmak adına ürün hakkında bilgilendirme, röportaj ve daha fazlasını bu videolarla müşterilerinize sunabilmeniz mümkün.

2: İş Zamanı Haricinde Güncelleme Yapmak

İşiniz için bir siteniz var ve çalışma saatleri içerisinde güncelleme yapmak istiyorsunuz. Bir çok okuyucunuz çalışma saatlerinde güncellemeleri takip edemediğinden müşterilerinize ulaşabilme adına dezavantajlara sahip olmaktadır.

Bu bakımdan hafta sonları dahil olmak üzere akşam saat 10’dan sonra güncellemelerinizi paylaşmanız daha fazla kişiye ulaşabilmeniz adına büyük avantaj sağlayacaktır. Bu yöntemi uygulayıp sonuçlarını google analytics gibi web sitesi ziyaretçi ölçümleri ile gözlemleyebilirsiniz. Örnek olarak günde 2 yazı yayınlıyorsanız eğer 1 yazınızı çalışma saatleri içerisinde diğer yazınızı ise çalışma saatleri dışında yayınlayarak farkı görebilirsiniz.

3: Daha fazla resim eklemek için yaratıcı yollar bulun

Pazarlama tekniklerinde görsel pazarlama her zaman kazandırmaktadır. Geri dönüş ve etkileşim elde edebilmek adına fotoğraf paylaşımı hala en fazla kullanılan yöntemlerden. Resim paylaşmak bir bağlantıyı paylaşmaktan veya uzun uzadıya yazılar yazmaktan çok daha etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Facebook durum güncellemesine paylaşacağınız yazıyı ekleyip altına yazı ile ilgili ilginç bir resim koyduğunuz zaman hedef kitleniz yazıya daha fazla odaklanmakta ve merak etmektedir. Günümüzde infografik kavramlarının ortaya çıkması da işte tam bu noktada önem kazanmaktadır. Resimde yer alan bilgiler kullanıcı ve müşteriye bilgiyi daha hızlı sunmakta ve kolay karar vermesini sağlamaktadır. Detaylı bilgi için ise yazıyı okumakta ve kararını buna gore şekillendirmektedir. Bu bakımdan yazdığınız yazıya özel resimler üretmeniz ziyaretçi sayınızı arttıracağı gibi , kullanıcı ve müşterilerinizin o ürüne olan ilgilisini de arttıracaktır.

4: Sponsor Yazıları Kullanın

Herkes yazdığı yazının takipçileri tarafından okunmasını, geri bildirim kazanmayı ister fakat Facebook gibi büyük okyanuslarda farklı olabilme adına , diğer rakiplerinizle baş edebilme ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilme adına sponsor yazıları kullanmak gerekmektedir. Yaklaşık %16’lık bir kesim ortalamanın üzerinde müşterilerine ulaşabilmektedir.

Facebook reklamları yazılarınızın ve ürünlerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. 10 dolarlık bir bütçe ile mükemmel sonuçlar elde edebilir, takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Daha fazla kullanıcıya ulaşma adına çok önemli bir özellik olan reklamlar ile yaklaşık 20 dolarlık yatırım 25 bin kişiye ulaşmanızı sağlamaktadır.Bu yatırımın geri dönüşü gerek ürün satış ve tanıtımları için gerekse takipçi sayıları adına büyük fayda sağlayacaktır.

5: Ürün tasarımlarını takipçilerinize sunun

Müşterilerin ürün kişileştirmesi ürün sadakati anlamında büyük önem arz etmektedir. Müşterilerinizin ilgi ve alakasını kazanan ürünler her zaman bir adım öne geçmiştir. Bu bakımdan yeni ürün tanıtımlarından once sayfanızdan müşterilerinize ürünüzün özellikleri hakkında soru yöneltebilir, fakir alışverişinde bulunabilirsiniz. Böylelikle takipçileriniz kendine yakın hissettiği ürünleri satın almada daha hevesli olacaktır. Bu basit yöntemi uygulayarak hem takipçilerinizle ürün hakkında fakir alışverişinde bulunabilir hem de müşteri tercihlerini böylelikle öğrenebilirsiniz.

Müşterilerinize ne istediklerini resimler yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu uygulama ile ürün satışa sunulduktan sonra büyük satışlar elde edebilirsiniz. Müşteri tercihlerinin sorulması ürünün kendilerine ait olduğu hissi vermekte ve satın alınan ürün müşterilerin arkadaşları ile paylaşılarak daha fazla müşteriye ulaşmaktadır.

6: Planlama Aracını Kullanın

Facebook sayfa yöneticilerine yeni bir özellik sunmaktadır. Yazmış olduğunuz yazıları daha sonra yayınlayabilme imkanı sunan bu uygulama ile yazılarınızı istediğiniz zaman yayınlayabilirsiniz. Bu özellik ile yukarıda da bahsettiğimiz günün yoğun saatlerinde belkide çalışma saatleri dışında yazılarınızın yayınlanıp daha fazla kişiye ulaşma imkanıdır.

7: Daha fazla takipçi için yarışma düzenleyin

Daha fazla takipçi kazanabilmek günümüz facebook dünyasının en önemli konularının başında gelmektedir. Bunu arttırmak için yazı boyunca bir çok teknikten bahsettik ve bazı yöntemler diğerlerinden daha fazla işe yaramaktadır. Sayfanızın yapısı ve kullanıcı profiliniz bu konuda size yol gösterici olmaktadır. Bu yöntemlerden en kolay ve en etkili olanı aslında yarışma düzenlemektedir. Yarışma düzenlemek siz için bir çok fayda sağlamaktadır. Düzenlenen yarışmalar ile ziyaretçilerinizin ilgisi artmakta, arkadaşlar arasında sayfanızın popülerliği artmakta ve yarışmalar sayfanıza ait ilgi ve alakasını artmaktadır. Müşteri profile ve sayfa takipçilerinizin özeliğine gore uygun yarışmalar düzenlemek sayfanızın değerini arttırmaktadır.

8: Kişisel Profil Sayfanızda Aktif Olun

Kişisel profil sayfanızda aktif olmak facebook ile pazarlama faaliyetlerinizde büyük fayda sağlayacaktır. Kişisel sayfanız yok ise kullanıcı tercih ve motivasyonlarını anlamakta zor çekebilirsiniz. Bu bakımdan facebook ile pazarlama faaliyeti yapılırken kişisel sayfanızın olması büyük fayda sağlayacaktır. Ne kadar kitap okursanız okuyun facebook ile pazarlama faaliyetlerinin başarıya kavuşması için facebook’u aktif olarak kullanmanız gerekmektedir.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

Hakkımızda

İşimiz bir WEB sitesi yapmaktan çok müşterilerimizin pazarlamasında etkinliği arttırmak. Bu yüzden biz işimizi “Pazarlamada Sıçrama Yaratmak”olarak tanımlıyoruz.

Ücretsiz teklif isteyin

Bir WEB sitesi yaptırmak , yada sitenizi yenilemek gibi bir niyetiniz varsa önce amacınızı tanımlayın. Böylece yaptıracağınız sitenin bir amacı olur , site bir işe yarar.

Diğer Yazılar